Delevan S1210R-121G
Part No.:
S1210R-121G
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
FIXED IND 120NH 1.062A 170 MOHM
Shipping
S1210R-121G Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
S1210R
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Iron
Inductance:
120 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
1.062 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
170mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
350MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)