Delevan S1210-561K
Part No.:
S1210-561K
Description:
FIXED IND 560NH 619MA 500MOHM SM
Shipping
S1210-561K Information
Material - Core:
Iron
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
619 mA
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
200MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)