RV4NAYSD503A.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RV4NAYSD503A |
| Manufacturer | Precision Electronics Corporation |
| Series | RV4 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Resistance (Ohms) | 50k |
| Tolerance | ±10% |
| Power (Watts) | 2W |
| Built in Switch | None |
| Number of Turns | 1.0 |
| Features | - |
| Taper | Linear |
| Number of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | User Defined |
| Temperature Coefficient | - |
| Rotation | 314° |
| Resistive Material | Carbon |
| Termination Style | Solder Lug |
| Actuator Type | Slotted |
| Actuator Length | 0.875" (22.23mm) |
| Actuator Diameter | 0.249" (6.32mm) |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Mounting Type | Panel Mount |
The following parts include "RV4NAYSD503A" in Silicon Labs RV4NAYSD503A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.