026TB32R103B1A1.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 026TB32R103B1A1 |
| Manufacturer | CTS Electrocomponents |
| Series | 026 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Tolerance | ±20% |
| Power (Watts) | 5W |
| Built in Switch | None |
| Number of Turns | 1.0 |
| Features | - |
| Taper | Linear |
| Number of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | User Defined |
| Temperature Coefficient | - |
| Rotation | 300° |
| Resistive Material | Wirewound |
| Termination Style | Solder Lug |
| Actuator Type | Round |
| Actuator Length | 1.000" (25.40mm) |
| Actuator Diameter | 0.250" (6.35mm) |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Mounting Type | Panel Mount |
The following parts include "026TB32R103B1A1" in Silicon Labs 026TB32R103B1A1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.