Murata Electronics RPER72A333K2P1C03B
Part No.:
RPER72A333K2P1C03B
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL
Shipping
RPER72A333K2P1C03B Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
RPE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)