Murata Electronics RPE5C2A122J2M1A03A
Part No.:
RPE5C2A122J2M1A03A
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1200PF 100V NP0 RADIAL
Shipping
RPE5C2A122J2M1A03A Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
RPE
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1200 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)