Stackpole Electronics Inc RMCF0402FT1M24
Part No.:
RMCF0402FT1M24
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
RES 1.24M OHM 1% 1/16W 0402
Shipping
RMCF0402FT1M24 Information
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Resistance:
1.24 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)