Stackpole Electronics Inc RMCF0402FT105R
Part No.:
RMCF0402FT105R
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
RES 105 OHM 1% 1/16W 0402
Shipping
RMCF0402FT105R Information
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Resistance:
105 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)