Johanson Dielectrics Inc. RLFH501W105K3QN001T
Part No.:
RLFH501W105K3QN001T
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1.0UF 500V X7R RADIAL
Shipping
RLFH501W105K3QN001T Information
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Series:
SMPS T-BME
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.472" L x 0.320" W (12.00mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max):
0.404" (10.25mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.375" (9.53mm)