Johanson Dielectrics Inc. RLER501W204M3QN001B
Part No.:
RLER501W204M3QN001B
Description:
CAP CER 0.2UF 500V X7R RADIAL
Shipping
RLER501W204M3QN001B Information
Capacitance:
0.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.370" L x 0.270" W (9.40mm x 6.86mm)
Height - Seated (Max):
0.302" (7.67mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.275" (6.99mm)