Johanson Dielectrics Inc. RLDM202G500J3QN001B
Part No.:
RLDM202G500J3QN001B
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 50PF 2KV NP0 RADIAL
Shipping
RLDM202G500J3QN001B Information
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Series:
SMPS T-BME
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
50 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.250" L x 0.270" W (6.35mm x 6.86mm)
Height - Seated (Max):
0.222" (5.64mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.170" (4.32mm)