Bourns Inc. RLB1014-823KL
Part No.:
RLB1014-823KL
Description:
FIXED IND 82MH 44MA 240 OHM TH
Shipping
RLB1014-823KL Information
Inductance:
82 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
44 mA
Current - Saturation (Isat):
52mA
DC Resistance (DCR):
240Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
120kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
79.6 kHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)