Bourns Inc. RLB1014-822KL
Part No.:
RLB1014-822KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
FIXED IND 8.2MH 150MA 24.5OHM TH
Shipping
RLB1014-822KL Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RLB
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
8.2 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
150 mA
Current - Saturation (Isat):
155mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
24.5Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
320kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
252 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)