Bourns Inc. RLB0812-561KL
Part No.:
RLB0812-561KL
Description:
FIXED IND 560UH 150MA 2.5 OHM TH
Shipping
RLB0812-561KL Information
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
150 mA
DC Resistance (DCR):
2.5Ohm Max
Q @ Freq:
45 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)