Bourns Inc. RLB0812-272KL
Part No.:
RLB0812-272KL
Description:
FIXED IND 2.7MH 70MA 9 OHM TH
Shipping
RLB0812-272KL Information
Inductance:
2.7 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
70 mA
DC Resistance (DCR):
9Ohm Max
Q @ Freq:
60 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
700kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
252 kHz
Size / Dimension:
0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)