Bourns Inc. RLB0812-123KL
Part No.:
RLB0812-123KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
FIXED IND 12MH 32MA 46 OHM TH
Shipping
RLB0812-123KL Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RLB
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
12 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
32 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
46Ohm Max
Q @ Freq:
60 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
320kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
79.6 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)