Bourns Inc. RLB0608-680KL
Part No.:
RLB0608-680KL
Description:
FIXED IND 68UH 340MA 1.3 OHM TH
Shipping
RLB0608-680KL Information
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
340 mA
DC Resistance (DCR):
1.3Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
6MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)