Bourns Inc. RLB0608-391KL
Part No.:
RLB0608-391KL
Description:
FIXED IND 390UH 150MA 6 OHM TH
Shipping
RLB0608-391KL Information
Inductance:
390 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
150 mA
DC Resistance (DCR):
6Ohm Max
Q @ Freq:
45 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)