Bourns Inc. RLB0608-271KL
Part No.:
RLB0608-271KL
Description:
FIXED IND 270UH 180MA 2.75OHM TH
Shipping
RLB0608-271KL Information
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
180 mA
DC Resistance (DCR):
2.75Ohm Max
Q @ Freq:
45 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3.6MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)