Bourns Inc. RLB0608-121KL
Part No.:
RLB0608-121KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
FIXED IND 120UH 290MA 1.9 OHM TH
Shipping
RLB0608-121KL Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RLB
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
290 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.9Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
4.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)