Bourns Inc. RLB0608-120KL
Part No.:
RLB0608-120KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
IND5X6.5MM,12UH10%.530A,NON-SHDT
Shipping
RLB0608-120KL Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RLB
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
530 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Q @ Freq:
60 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)