Bourns Inc. RL895-822K-RC
Part No.:
RL895-822K-RC
Description:
FIXED IND 8.2MH 100MA 15.3OHM TH
Shipping
RL895-822K-RC Information
Inductance:
8.2 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
100 mA
DC Resistance (DCR):
15.3Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
450kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)