Bourns Inc. RL895-471K-RC
Part No.:
RL895-471K-RC
Description:
FIXED IND 470UH 430MA 890MOHM TH
Shipping
RL895-471K-RC Information
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
430 mA
DC Resistance (DCR):
890mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)