Bourns Inc. RL875S-471K-RC
Part No.:
RL875S-471K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
FIXED IND 470UH 340MA 1.44OHM TH
Shipping
RL875S-471K-RC Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL875S
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
340 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.44Ohm Max
Q @ Freq:
45 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
2.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)