Bourns Inc. RL875S-470L-RC
Part No.:
RL875S-470L-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
FIXED IND 47UH 1.1A 170 MOHM TH
Shipping
RL875S-470L-RC Information
Series:
RL875S
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
170mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)