Bourns Inc. RL875S-101K-RC
Part No.:
RL875S-101K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
FIXED IND 100UH 740MA 320MOHM TH
Shipping
RL875S-101K-RC Information
Series:
RL875S
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
740 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
320mOhm Max
Q @ Freq:
35 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
6.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)