Bourns Inc. RL875-220K-RC
Part No.:
RL875-220K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Description:
FIXED IND 22UH 1.8A 90 MOHM TH
Shipping
RL875-220K-RC Information
Series:
RL875
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)