Bourns Inc. RL875-121K-RC
Part No.:
RL875-121K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Description:
FIXED IND 120UH 810MA 360MOHM TH
Shipping
RL875-121K-RC Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL875
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
810 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
360mOhm Max
Q @ Freq:
18 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
6.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)