Bourns Inc. RL824-471K-RC
Part No.:
RL824-471K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
FIXED IND 470UH 480MA 620MOHM TH
Shipping
RL824-471K-RC Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL824
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
480 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
620mOhm Max
Q @ Freq:
35 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
1.3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)