Bourns Inc. RL824-222K-RC
Part No.:
RL824-222K-RC
Description:
FIXED IND 2.2MH 240MA 2.8 OHM TH
Shipping
RL824-222K-RC Information
Inductance:
2.2 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
240 mA
DC Resistance (DCR):
2.8Ohm Max
Q @ Freq:
35 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:
660kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)