Bourns Inc. RL824-101K-RC
Part No.:
RL824-101K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
FIXED IND 100UH 1.02A 180MOHM TH
Shipping
RL824-101K-RC Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL824
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.02 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
180mOhm Max
Q @ Freq:
58 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
2.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)