Bourns Inc. RL622-152K-RC
Part No.:
RL622-152K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
FIXED IND 1.5MH 80MA 6.1 OHM TH
Shipping
RL622-152K-RC Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
RL622
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
80 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
6.1Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
252 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)