KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1HTTC1500F
Part No.:
RK73H1HTTC1500F
Package:
0201 (0603 Metric)
Description:
RES 150 OHM 1% 1/20W 0201
Shipping
RK73H1HTTC1500F Information
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Product Status:
Not For New Designs
Resistance:
150 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
0201
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
0.010" (0.26mm)