Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RE11 |
| Manufacturer | LUMEL |
| Series | - |
| Packaging | Retail Package |
| Product Status | Active |
| Type | Temperature Controller (RTD, Type J, K, R, S, T) |
| Input Range | 0°C ~ 400°C |
| Output Type | Relay, Voltage (External SSR) |
| Control Method | On/Off, Proportional (PID) |
| Communications | RS-485 (Modbus) |
| Number of Characters Per Row | 4, 4 |
| Display Type | LED - Dual Color Characters |
| Display Characters - Height | 0.315" (8.00mm), 0.602" (15.30mm) |
| Voltage - Supply | 85 ~ 270VAC/DC |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 46.00mm x 46.00mm |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP50 - Dust Protected |
| Features | - |
The following parts include "RE11" in Silicon Labs RE11.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.