Murata Electronics RDEC71H475K2M1H03A
Part No.:
RDEC71H475K2M1H03A
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7S RADIAL
Shipping
RDEC71H475K2M1H03A Information
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7S
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)