Murata Electronics RDEC71H106K3S1H03A
Part No.:
RDEC71H106K3S1H03A
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10UF 50V X7S RADIAL
Shipping
RDEC71H106K3S1H03A Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
RDE
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7S
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)