Murata Electronics RCER71H104K0K1H03B
Part No.:
RCER71H104K0K1H03B
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Shipping
RCER71H104K0K1H03B Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
RCE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)