VPG Foil Resistors RBFJR2400FL
Part No.:
RBFJR2400FL
Description:
RES 0.24 OHM 1% 1W 2512
Shipping
RBFJR2400FL Information
Resistance:
240 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.041" (1.05mm)