VPG Foil Resistors RBFJ1R000F
Part No.:
RBFJ1R000F
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Description:
RBFJ1R000F 25 PPM BULK
Shipping
RBFJ1R000F Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
RBF
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.041" (1.05mm)