KEMET R82EC4100JE70K
Part No.:
R82EC4100JE70K
Description:
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL
Shipping
R82EC4100JE70K Information
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.437" (11.10mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)