KEMET R79PC1220DQ40J
Part No.:
R79PC1220DQ40J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM METAL RAD POLYPROP
Shipping
R79PC1220DQ40J Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.299" (7.60mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)