KEMET R76UI01005040J
Part No.:
R76UI01005040J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Shipping
R76UI01005040J Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.366 Ohms
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.398" (10.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)