KEMET R76QF0680SE00K
Part No.:
R76QF0680SE00K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Shipping
R76QF0680SE00K Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
680 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
600V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
936 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)