KEMET R76QD0270JH00J
Part No.:
R76QD0270JH00J
Shipping
R76QD0270JH00J Information
Capacitance:
270 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.358 Ohms
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.319" (8.10mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)