KEMET R76PF14704000K
Part No.:
R76PF14704000K
Description:
CAP FILM 4700PF 10% 630VDC RAD
Shipping
R76PF14704000K Information
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)