KEMET R76ID2180JA40H
Part No.:
R76ID2180JA40H
Shipping
R76ID2180JA40H Information
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±2.5%
Voltage Rating - AC:
180V
Voltage Rating - DC:
250V
ESR (Equivalent Series Resistance):
35 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)