KEMET R75MI31804030J
Part No.:
R75MI31804030J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Shipping
R75MI31804030J Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.18 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
13.3 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.535" (13.60mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)