KEMET R75MD2680AAA0J
Part No.:
R75MD2680AAA0J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Shipping
R75MD2680AAA0J Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
16.4 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.476" (12.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)