KEMET R75MD2470JXB0J
Part No.:
R75MD2470JXB0J
Description:
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD
Shipping
R75MD2470JXB0J Information
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.295" L x 0.236" W (7.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)