KEMET R75MD2180AA40K
Part No.:
R75MD2180AA40K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Shipping
R75MD2180AA40K Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
61.9 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)